پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸
بین الملل

اسرار هسته‌ای را به عربستان حامی القاعده ندهید


متن کامل خبر:

به گزارش خبرگزاری مهر، «رو خانا» از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: این تعجب آور است که مقامات دولت ترامپ در زمانیکه عربستان سعودی القاعده را تسلیح می کند و غیرنظامیان را در یمن می کشد اسرار هسته ای آمریکا را به ریاض می فروشند.
بر پایه یک گزارش منتشر شده در کنگره آمریکا، مقام های کاخ سفید هشدارهای مکرر در مورد احتمال نقض قانون در انتقال فناوری حساس هسته‌ای به عربستان را نادیده گرفته‌اند.
به گفته منابع افشاگر این گزارش، آنها شاهد «رفتار غیرعادی» در مورد طرح ساخت چندین رآکتور در عربستان بوده‌اند. 
«ایلایجا کامینگز »رئیس دموکرات کمیته نظارتی مجلس نمایندگان در این رابطه گفت: عجله کاخ سفید برای انعقاد این قرارداد که به طور قانونی، کنگره باید درباره آن نظر دهد، ممکن است «قانون انرژی اتمی» را نقض کرده باشد. این کمیته رسما اعلام کرده تحقیقات در مورد این گزارش را آغاز می‌کند.
برپایه این گزارش، این برنامه از سوی «مایکل فلین» مشاور سابق امنیت دونالد ترامپ پیگیری می‌شد و پس از برکناری او از سوی «درک هاروی» یکی از مقامات شورای امنیت ملی، ادامه یافت.
در این گزارش ۲۴ صفحه‌ای قید شده «شرکت مدیریت دارایی بروکفیلد» که با جرد کوشنر داماد ترامپ مشارکت اقتصادی دارد، طرف مهم کنسرسیوم «آی پی ۳» است. این کنسرسیوم قصد فروش فناوری هسته‌ای به عربستان را داشت.
رئیس کمیته نظارتی مجلس نمایندگان همچنین گفت تلاش برای انعقاد قرارداد با عربستان ممکن‌ است همچنان ادامه داشته باشد.
افشاگرانی که این گزارش بر اساس ادعاهای آنها تنظیم شده، هشدار داده‌اند که این معامله می‌تواند مشمول قوانین کیفری تضاد منافع شود.

کد خبر ۴۵۴۷۹۳۰

عبدالحمید بیاتی

مطالب مرتبط

شلیک ۵ فروند موشک ارتش یمن به مواضع مزدوران سعودی

باران نیوز

حمله ائتلاف سعودی به پایگاه هوایی حوثی‌ها در نزدیکی فرودگاه صنعا

باران نیوز

بازداشت مسئول اطلاعاتی شبکه‌حقانی و ۲ تَن از همکارانش در پکتیا

باران نیوز