دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹
سلامت

تاکید وزرای بهداشت جنبش عدم تعهد بر اتحاد در برابر کرونا


متن کامل خبر:

به گزارش خبرگزاری مهر، در این نشست محسن اسدی لاری مدیرکل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی از وزیر بهداشت، طی سخنانی ضمن قدردانی و تشکر از جمهوری آذربایجان به خاطر میزبانی این جلسه، بر نقش اساسی سازمان جهانی بهداشت در مقابله با کووید ۱۹ تاکید و خواستار گسترش همکاری های کشورهای عضو برای کنترل بیماری و اطمینان از دسترسی عادلانه به واکسن، دارو و تجهیزات پزشکی شد.
وی بیان کرد: ایران پس از شیوع بیماری کرونا، اقدامات بهداشتی درمانی مختلفی نظیر بسیج ملی مبارزه با کووید ۱۹ راه اندازی کرد که بیش از ۷۸ میلیون نفر غربالگری شدند و باعث کاهش چشمگیر بار بستری بیماران در بیمارستان شد و در دور دوم غربالگری ۲۲ میلیون نفر از افراد پرخطر مورد هدف قرار گرفتند. همچنین ظرفیت های آزمایشگاهی، کلینیک های سرپایی، پیگیری موارد در معرض خطر، جداسازی و درمان در خانه را گسترش دادیم.
اسدی لاری اظهار داشت: بر اساس رویکرد «کل کشور، کل جامعه» منحنی میزان ابتلا ثابت و میزان مرگ و میر را کاهش دادیم و در چارچوپ فاصله گذاری هوشمند در حال بازگشایی مرحله ای مشاغل هستیم.
مدیرکل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران حمایت کامل خود را از برنامه های دبیرکل سازمان ملل متحد برای مبارزه با کووید ۱۹ ابراز داشته و اقدامات اجباری یک جانبه علیه کشورهای عضو جنبش که با نقض منشور سازمان ملل و قوانین بین المللی اعمال می شود را شدیداً محکوم می کنیم.
وی افزود: از جامعه جهانی خواستار اقدام فوری و مؤثر برای از بین بردن این اقدامات، با هدف اطمینان از اثربخشی واکنش ملی به همه گیری کووید ۱۹ هستیم.
اسدی لاری در پایان ضمن اشاره به انتخاب سال ۲۰۲۰ از سوی سازمان جهانی بهداشت به عنوان سال پرستار و ماما، از زحمات و تلاش های کادر بهداشتی و درمانی و فداکاری آنها در خط مقدم مبارزه با کووید ۱۹، قدردانی کرد.

کد خبر ۴۹۳۲۷۲۶

مطالب مرتبط

ماجرای تولید داروی ترکیبی کرونا

باران نیوز

تشخیص کرونا در ۱۲۶ آزمایشگاه کشور/ماجرای کیت های کووید ۱۹

باران نیوز

بیماران کرونا نباید مستقیم از بیمارستان به منزل بروند

باران نیوز