پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹
فرهنگ

«هدیه تولد مامان» در کتابفروشی‌ها


متن کامل خبر:

به گزارش خبرنگار مهر، انتشارات کتاب نیستان، کتاب «هدیه تولید مامان» را با قلم و تصویرگری منان عشینی روانه بازار کتاب کرد.
داستان این کتاب به زبان ساده از سوی نویسنده آن اینگونه بازگو شده است: «تولد مامان نزدیک بود و دخترک می­خواست هدیه­ خیلی خوبی به مادرش بدهد. هدیه­‌ای که مادرش را خیلی خوشحال کن. دخترک فکر می­کند که با نقاشی قشنگی مادر را خوشحال کند اما از هر چه می­کشد، راضی نیست… » اما همچون تمام ماجراهایی که بناست باعث رشد قهرمان خود شود، میان تصمیم و هدف، فاصله­ زیادی وجود دارد و دخترک خردسال و مهربان ماجرا ناچار است تا چالشی بزرگ  را به تنهایی پشت سر بگذارد.
«منان عشینی» نویسنده و تصویرگر در این اثر به شکلی هوشمندانه مشکل کمال‌طلبی کودکان را نمایش داده ‌­است. او با ترسیم تصویر از زاویه‌­هایی نه‌­چندان مرسوم، فاصله­‌ای میان مخاطب و قهرمان ایجاد کرده و با این کار به فردیت او و به تلاش شخصی‌­اش برای مبارزه با ناامیدی، ارزش و اعتبار مضاعفی بخشیده. احترام به حریم خصوصی کودک و رها کردن او برای یافتن راه حل، در رفتار بزرگترها هم دیده می‌­شود. غیبت آنان، به معنای بی‌­توجهی به کودک نیست. در واقع، این فاصله گرفتن هوشمندانه، فرصت بزرگ شدن، تصمیم گرفتن و عمل کردن مستقل را فراهم می­‌آورد و کاری به‌­ظاهر پیش­پاافتاده و روزمره را به موقعیتی برای یادگیری مهارت­های ارزشمند زندگی تبدیل می­‌کند.
«هدیه تولد مامان» از تصویرگری قوی و متفاوتی برخوردار است که نقش خود را در پیشبرد داستان به خوبی ایفا می‌­کند و پیام‌­هایی چه بسا بیشتر از واژگان محدود اثر را به مخاطب کم­سن انتقال می‌­دهد.
سیر درونی قهرمان از صفحه­ نخست تا آخر کتاب، غرق شدن او در دنیای نقاشی و ریزه­‌کاری­های دیگر، این اثر را به کاری چند لایه و متفاوت تبدیل کرده که برای والدین و کودکان پنج تا هشت ساله به یک اندازه جالب است.
«منان عشینی» بیان ارتباط عاطفی عمیق میان مادر و دخترک، احساسات و خاطرات شیرین خانواده‌­ها را برمی‌­انگیزد. وی پیش­تر در کتاب «روزی که خورشید قهر کرد» از همین مجموعه، زاویه‌ ­دید متفاوت خود را در خلق تصویر به نمایش گذاشته بود اما در اثر فعلی، شاهد خلاقیت بیشتر وی در هر دو عرصه­ داستان­‌نویسی و تصویرگری هستیم.
این کتاب در قالب مجموعه کتاب‌های «اندیشه‌های خوشمزه» کتاب نیستان به تازگی منتشر شده است.

کد خبر ۴۹۳۹۰۳۸

مطالب مرتبط

تندیس «رودکی» به دانشجویان شاعر رسید

باران نیوز

فروشگاه اینترنتی انتشارات نقد فرهنگ افتتاح شد

باران نیوز

باز شدن مرزها از اول تیر/ اعلام برنامه برای تحریک تقاضای گردشگری

باران نیوز