سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
استان‌ها

​رونمایی و جشن امضای کتاب «سربلند» برگزار شد


متن کامل خبر:

­­­­به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی کتابخانه های عمومی استان فارس، در نشستی صمیمی که پنج شنبه در پاتوق کتاب شیراز با حضور روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس، عبدالرضا قیصری مسئول آفرینش های ادبی اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس فارس و محمدعلی جعفری نویسنده کتاب «سربلند» برپا شد، نویسنده و منتقد این کتاب به بررسی این کتاب و زندگی شهید مدافع حرم محسن حججی پرداختند.
محمدعلی جعفری در جمع دوستداران کتاب در شیراز با بیان اینکه نوشتن این کتاب کاری دشوار بود، گفت: تصویر ایده آلی از شهید حججی در میان همه مردم وجود دارد و این شهید جریان ساز است و الگویی برای تمامی اقشار مردم شده است، لذا نوشتن درباره همچین شخصیتی کار دشواری بود.
وی با تصریح اینکه برای نوشتن این کتاب درحدود ۸۰ مصاحبه گرفته شده، گفت: روایت های بسیاری را از افراد خانواده، همرزمان و دوستان شهید حججی گردآوری کردیم و در نوشتن این کتاب از روایت هایی شروع کردیم که سیر تحول شخصیت این شهید را نشان دهد.

خالق کتاب «قصه دلبری» با بیان اینکه شهید حججی از اول شهید حججی نبوده است، عنوان کرد: نکته مهم در زندگی شهید حججی سیر تحول این شهید است؛ در نوشتن این اثر تأکید بر مصاحبه ها و بازنویسی و تدوین این اثر بدون هیچ گونه ادیت بود، زیرا اگر شخصیت شهید را همانگونه که بوده است، تصویر کنیم، مخاطب بهتر با اثر ارتباط برقرار می کند و درباره آن تصمیم گیری می کند.
به گفته این نویسنده، ما عادت کرده ایم که در نوشتن خاطرات شهدا، پیام های اخلاقی و نصیحت را وارد کنیم، اما در نوشتن این کتاب تلاش بر این بوده که پیامی داده نشود چون مخاطب این اثر، نسل جوان و نوجوان ایران است و تنها قشر مذهبی نیست که به سراغ این کتاب می رود و باید ذائقه این مخاطب را درنظر داشت.
  ساجده تقی زاده منتقد این کتاب نیز در این دیدار با تصریح اینکه کتاب سربلند از منظر تربیتی بسیار ارزشمند است، گفت: بسیاری از کتاب های حوزه دفاع مقدس جنبه تربیتی ندارند؛ اما این کتاب را می توان خرید و به همه هدیه داد.
تقی زاده با بیان اینکه  نویسنده در این کتاب شخصیت جوانان انقلابی را به خوبی ترسیم کرده است گفت: نویسنده این کتاب موفق شده روایتی صادق، صمیمی و بدون ادیت را از شخصیت این شهید به تصویر بکشد و فضایی را به وجود آورده که هم موافقان و هم مخاطبان منتقد، شخصیت های خاص همچون حججی را با اهداف ویژه درک کنند.

این پژوهشگر ادبیات دفاع مقدس به ویژگی های شهید حججی در این اثر اشاره کرد و گفت: حس مسئولیت و دغدغه اجتماعی بسیار، توسل به اهل بیت(ع)، تشبه به شهدا، تزکیه نفس و غیرت از جمله کلیدواژه هایی است که در این کتاب برای شهید حججی تصویر شده است.
وی طراحی هوشمدانه جلد این کتاب را قدم اول برای موفقیت کتاب دانست و گفت: این کتاب پیش از هرچیز به آلبومی شبیه است که عکس های گویایی از این شهید و نقطه عطف زندگی او یعنی سیر تحول روحی این شهید، را به مخاطب نشان می  دهد.
تقی زاده، حججی را نماینده نسلی دانست که انقلاب و دفاع مقدس را ندیده است، اما به شدت اصرار دارد که آرمان های این انقلاب محقق شود. این شهید برای مخاطب شیعه تداعی کننده وقایع کربلاست. شیوه شهادت محسن حججی نظامی از تداعی را در برابر دید مخاطب قرار می دهد و به شکل پازل گونه مخاطب را به جریان عاشورا متصل می کند.
این منتقد ادبی در ادامه نداشتن وجه ادبی را از نقطه ضعف این کتاب دانست و بیان کرد: در این کتاب با یک اثر ادبی روبه رو نیستیم؛ زیرا خاطره و داستان نیز از گونه های ادبی هستند و المان هایی خاصی باید وجود داشته باشد تا کتاب های خاطره نویسی به عنوان قالب ادبی به حساب بیاید.
 وی اضافه کرد: جذابیت های این کتاب بیشتر مربوط به موضوع اثر است و نویسنده در این کتاب هیچ اصراری نداشته است که از تکنیک های نویسندگی استفاده کند تا تأثیرگذاری آن بیشتر شود.
تقی زاده همچنین با بیان اینکه تنها نیمی از مصاحبه های نویسنده در این کتاب روایت شده است، خاطرنشان کرد: گاهی برخی از روایت های ذکر شده بار معنایی ندارد و تنها تصویرهای تکراری را از این کتاب به ذهن مخاطب القا می کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، در ادامه این دیدار جشن امضای کتاب «سربلند، روایتی از زندگی شهید مدافع حرم محسن حججی» انجام شد.

کد خبر ۴۴۲۷۴۸۴

مطالب مرتبط

اشیای عتیقه با قدمت ۴۰۰ سال در شهرستان هامون کشف شد

باران نیوز

ابزاری برای نجات اسب شوشی نداریم/اسب شوشی همچنان در خطر غرق شدن

باران نیوز

زلزله ۶.۴ ریشتری در سرپل ذهاب

باران نیوز